شرح ماه های رومی و نحوه تغذیه در ماه های سال به نقل از امام رضا

شرح 12 ماه های رومی و نحوه تغذیه در ماه های سال1- آذار

آذار اولین ماه فصل بهار است و سی و یک روز می باشد (23 اسفند تا 24 فروردین) در این ماه هوای شب و روز پاکیزه و مفرّح است و زمین سست می شود یعنی نرم می گردد ،خون ها به هیجان می آیند و بلغم ها کم می شوند.
در این ماه باید غذاهای لطیف مانند گوشت سفید نیم پخته خورد و نباید پیاز ، ریحان و ترشی خورد ، در این ماه مسهل خوردن خوبست خون گرفتن و حجامت هم مانعی ندارد

2- نیسان

ماه دوم بهار نیسان است که سی روز است (25 فروردین تا 23 اردیبهشت) در این ماه روز های طولانی تر می شود ، مزاج ها قوی تر می گردند، خون ها به حرکت در می آیند و باد های شرقی می وزد ، در این ماه باید غذاهای کباب شده و گوشت شکار خورد ، جماع خوبست ، در حمام بدن را روغن مالی کردن خوبست ، همچنین بو کردن گل ها و ریاحین نیکوست.

3- ایّار

ماه سوم بهار ایّار است ،سی و یک روز هم می باشد (24 اردیبهشت نا 23 خرداد) باد ها در این ماه صاف و لطیف می شوند در این ماه باید از مصرف غذاهای شور و گوشت های سنگین مانند گوشت گاو و شیر آن خودداری کرد.در این ماه استحمام در اول روز خوبست ولی نباید قبل از خوردن غذا ورزش کرد.

4- حزیران

سی روز است (24 خرداد تا 22 تیر) در این تسلط بلغم و خون به بدن کم می شود و زمان غلبه صفراست در این ماه از تلاش خسته کننده و مصرف گوشت های چربی دار و زیاده روی در آنها خودداری شودهمچنین نباید مشک و عنبر بو کرد در این ماه مصرف سبزیجات و حبوبات با طبع سرد مانند کاسنی و خرفه و میوه های سبز مانند خیار و خیار چنبر و شیر خشت و میوه های آبدار و ترشی نافع است و از گوشت ها هم گوشت بزغاله و گوساله و گوشت پرندگان مانند مرغ ، تیهو ، درّاج (نوعی پرنده شبیه کبک) و شیر گوسفندان تازه زاییده و ماهی تازه مناسب قابل استفاده می باشند.

5-تموز

سی ویک روز است (23تیر تا 22 مرداد) در ایه ماه گرما شدت می یابد ، اب ها بیشتر تبخیر می شوند ، نوشیدن آب سرد خوب است که یک مرتبه سر بکشند و در این ماه مصرف چیز های آبکی و غذاهای سریع الهضم (که در حزیران گفنتیم) مفید است.

6- آب

سی و یک روز است (23 مرداد تا 22 شهریور) در این ماه باد های موسمی شدت پیدا می کند و زکام در شب ها زیاد می شود و باد شمال می وزد ، مزاج را باید با غذاهای سرد کننده مزاج اصلاح نمود.
در این ماه غذاهای سبک و زود هضم خوبست ، نوشیدن شیر جوشیده هم خوبست در این ماه نباید اقدام به جماع کرد و نباید مسهل خورد ، ورزش را باید کم و بوییدن گل های با طبع سرد مفید است.

7- ایلول

سی روز است (23 شهریور تا 21 مهر) هوا در این ماه پاکیزه می شود ، سودا بر مزاج ها غلبه پیدا می کند (حرارت بدن زیاد تر می شود) خوردن مسهل ، غلبه ی سودا را اصلاح می کند ، مصرف شیرینی ها و انواع گوشت های معتدل مانند گوشت بزغاله یک ساله خوبست و بره هم خوبست ، در این ماه نباید گوشت گاو مصرف نمود و زیاده روی در خوردن کباب ممنوع و نباید زیاد استحمام نمود ، در این ماه از عطر های معتدل استفاده می شود و از خودن خربزه و خیار باید خودداری کرد.

8- تشرین اول

سی و یک روز است (22 مهر تا 22 آبان) در این ماه باد های گوناگون باد صبا هم می وزد . در این ماه نباید از بدن خون گرفت و دارو خورد ، جماع در ایم ماه خوبست مصرف گوشت های چربی دار و انار ترش پس از طعام و خوردن گوشت به تناوب خوبست، آب را باید کم نوشید ورزش در این ماه خوبست.

9- تشرین دوم

سی روز است (23 آبان تا 22 آذر) باران فصلی در این ماه قطع می شود ، شب نباید آب خورد ، حمام باید کم و جماع کمتر نمود ، هر صبح یک لیوان آب گرم باید سر کشید کرفس ، نعنا و تره تیزک نباید خورد.

10- کانون اول

سی و یک روز است ( 23 آذر تا 23 دی) در این ماه باد های شدید می وزد سرما زیاد تر می شود و همه آن چیز هایی را که در ماه تشرین دوم گفتیم در این ماه به کار می بندند در این ماه نباید غذاهای مرطوب مصرف نمود نباید حجامت کرد و نباید خون گرفت ، بلکه باید غذاهای گرم خورد که ظاهرش گرم باشد و هم طبعش

11- کانون دوم

سی و یک روز است (24 دی تا 24 بهمن) در این ماه بلغم زیاد می شود و بهتر است در این ماه آب گرم را یک مرتبه سر کشید اقدام به جماع خوب است و مصرف حبوبات گرم و کرفس و تره تیزک و سیر و پیاز کوهی خوبست استحمام در صبح ائصیه می شود و بدن را هم با روغن های خوشبو مالش دادن خوبست . در این ماه شیرینی جات و ماهی تازه و شیر نباید مصرف نمود

12- شبّاط

آخرین ماه سال رومی شبّاط و بیست و هشت روز می باشد (25 بهمن تا 22 اسفند) در این ماه باد ها متغیر و گوناگون و ریزش باران زیاد می شود و در اواخر این ماه علف ها سر از خاک در می آورند از درختان عود آب جاری می گردد (یعنی پوست همه ی درختان ، نرم و در درون آنها آب پدید می آید) مصرف پیاز ، سیر، گوشت ، پرنده شکار و میوه خشک خوبست ، شیرینی باید کمتر مصرف نمود جماع زیاد در این ماه بد نیست ، حرکت و ورزش هم خوبست.
برای ارسال نظر وارد شوید ورود
مجله طب اسلامی
اطلاعاتی در مورد نظر اسلام در رابطه با حفظ سلامتی بدن - مجموعه ای از سخنان طبی قرآن ،احادیث پیامیر و امامان همچنین پدر طب اسلامی ایران آیت الله تبریزیان و کتاب های حیله المتقین و طب النبی و طب الائمه
جستجو

برچسب ها : #تصفیه خون , #کک و مک , #فواید روزه , #مسواک زدن , #پیسی , #سفتی آلت , #بوی دهان خوش , #آویشن و نمک , #بلغم , #شکم درد , #درد دندان , #جذام , #گلو درد , #خضاب , #مشکک , #شانه زدن , #کندر , #خلال دندان , #چوب اراک , #آب فاطر