مفید برای دهان و دندان و لثه و تاثیر آن روی دستگاه گوارشی و کل بدندر بهداشت دهان ، سخن از پیوست های آن مانند لب و لثه ، دندان ها و شکاف های میان دندان ها که در سلامتی بدن تاثیر بنیادین دارند ، مطرح است . دهان از این جهت در صحت عمومی بدن اثر مهمی دارند که تنها راه دستگاه گوارش به خارج است.
واردات معده و امعاء و ریه ها طبق معمول از دروازه دهان و به خاطر حفظ بهداشت دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی بدن باید این دروازه کنترل شود.

آغاز کردن غذا با نمک و به پایان بردن آن با نمک یا سرکه

پیامبر خدا : هر کس غذای خود را با نمک آغاز کند و با نمک به پایان ببرد ، از هفتاد و دو درد که جذام و بَرَص (پیسی) از آن جمله است در امان می ماند.


امام علی ع : غذای خود را با نمک آغاز کنید. اگر مردم آنچه را در نمک هست می دانستند ، آن را بر تریاق تجربه شده بر می گزیدند. هرکس غذای خود را با نمک آغاز کند ، هفتاد درد و نیز دیگر دردهایی که فقط خداوند از آنها آگاه است ، از او دور می کند.

و دیوانگی ، پیسی ، گلو درد ، دندان درد و شکم درد از جمله ی این درد هاست


منظور نمک طبیعی استمسواک کردن دندان

 کندور kondor
امام باقر ع : مسواک زدن ، بَلغَم را می برد و عقل را افزون می کند.
امام باقر ع : اگر مردم می دانستند که مسواک زدن چه فضیلت و فوایدی دارد آن را با خود به بستر می بردند.

منظور مسواک طبیعی است و بهترین مسواک نیز چوب اراک استخلال کردن دندان


شانه زدن

امام صادق ع : شانه کردن موی سر ، بلغم را از میان می برد ، شانه زدن ابرو ها ، ایمنی از جذام است و شانه زدن موی گونه ها ، دندان ها را استحکام می دهد.

جویدن کندر

 کندور kondor

امام علی ع : جویدن کندر ، دندان را استحکام می دهد ، بلغم را می راند و بوی بد دهان را می بَرَد.

آویشن و نمک

امام صادق ع : آویشن و نمک که چون در کنار هم قرار می گیرند باد ها را از دل برون می رانند ، انسداد را می گشایند ، بلغم را می سوزانند ، آب را در بدن به جریان در می آورند ، بوی دهان را خوش می سازند ، معده را نرمی می دهند بوهای بد را از دهان ببرند و آلت را سفتی می بخشند

سرمه کشیدن

امام صادق ع : سرمه کشیدن ، دهان را تَر و تازه می کند.

سرکه شراب

امام صادق ع : سرکه ی شراب ، لثه را تقویت می کند ، جنبندگان (انگل ها و باکتری های مضر ) شکم را می کشد و عقل را اسحکام می بخشد.

سبزی حوک - بادروج

امام صادق ع : حوک بادروج سبزی پیامبران است. بدانید که در آن ، هشت ویژگی است: هضم کننده است ، گرفتگی های عروق و مجاری را می گشاید ، آروغ را خوش بو می سازد ، دهان را بوی خوش می بخشد و اشتها آور است

سبزی تره

امام صادق ع : تره بوی دهان را خوش می سازد و ...

مشکک

امام صادق ع : مشکک را لابلای دندان های خویش کنید ، چرا که دهان را خوش بو می کنند و بر توان همبستری می افزاید

خضاب کردن

امام صادق ع : حنا کردن ، عَرَق را از میان می برد ، بر طراوت و تازگی چهره می افزاید ، بوی دهان را خوش می سازد و فرزند را نکو می سازد.

آب نیم گرم ( ولرم ) آب فاطر

امام صادق ع : معده و جگر را پاک می کند ، دهان را خوش بو می سازد و دندان ها را تقویت می کند و ...

پیاز

امام صادق ع : پیاز بخورید چرا که سه ویژگی دارد : بوی دهان را خوش می سازد ، لثه را نیروی بخشد و آب و توان آمیزش را افزون می کند.

سودمند برای درمان و رفع بوی دهان

امام صادق ع : مسواک زدن ، دیده را جلا می دهد و سرمه ، بوی بد دهان را می برد.
امام رضا ع : انجیر ، بوی بد دهان را می برد ، دهان و استخوان ها را استحکام می بخشد ، موبر می رویاند ، درد را می برد و با وجود آن ، دیگر به دارویی نیاز نیست.

برخی از عوامل بیماری های دهان و دندان

امام علی ع : پیامبر خدا از مسواک زدن در حمام و توالت ، نهی فرمود.
امام رضا ع : نوشیدن آب سرد در پی چیز های گرم و نیز در پی شیرینی دندان ها را تباه می سازد. هر کس می خواهد دندان هایش فاسد نشود ، هرگاه شیرینی می خورد ، قبل از آن قطعه نانی نیز بخورد.
خوردن غذای داغ
خوردن آب خیلی سرد
برای ارسال نظر وارد شوید ورود
مجله طب اسلامی
اطلاعاتی در مورد نظر اسلام در رابطه با حفظ سلامتی بدن - مجموعه ای از سخنان طبی قرآن ،احادیث پیامیر و امامان همچنین پدر طب اسلامی ایران آیت الله تبریزیان و کتاب های حیله المتقین و طب النبی و طب الائمه
جستجو

برچسب ها : #تصفیه خون , #کک و مک , #فواید روزه , #مسواک زدن , #پیسی , #سفتی آلت , #بوی دهان خوش , #آویشن و نمک , #بلغم , #شکم درد , #درد دندان , #جذام , #گلو درد , #خضاب , #مشکک , #شانه زدن , #کندر , #خلال دندان , #چوب اراک , #آب فاطر